Neúspěšná MZ a jak dál?

11.06.2012 05:46

z e-mailu doručeného do školy:

Maturita – neuspěšná druhá opravná zkouška – právní stanovisko, jak postupovat dál

Právní výklad MŠMT

Mohou být tito žáci po neúspěšné druhé opravné zkoušce v souladu s § 63 školského zákona přijati do vyššího ročníku vzdělávání ve střední škole a za jakých podmínek?

–         Mohou být přijati do vyššího ročníku a stejného oboru vzdělání ve stejné škole, kde již jednou ukončili poslední ročník středního vzdělávání?

–         Mohou být přijati do vyššího ročníku a stejného oboru vzdělání pouze v jiné škole?

–         Mohou být přijati pouze do jiného oboru vzdělání ve stejné/jiné škole?

K  zaslanému dotazu sděluje úsek koordinace následující:

Domníváme se, že žádné ustanovení školských právních předpisů nebrání tomu, aby bývalí žáci školy po neúspěšném absolvování druhé opravné maturitní zkoušky požádali o přijetí ke vzdělávání v jakémkoli oboru vzdělání v jakékoli střední škole (tj. i v tomtéž oboru na téže škole, kde úspěšně ukončili čtvrtý ročník), a to i do vyššího ročníku. Obecně není důvod k tomu, aby tito žáci po úspěšném ukončení čtyř let vzdělávání museli na získání stupně středního vzdělání s maturitní zkouškou rezignovat, případně znovu vzdělání zahájit na jiné střední škole nebo v jiném oboru vzdělání. Neúspěšným maturantům, kteří vyčerpali všechny opravné termíny, by po nové přípravě (přípravu absolvují tím, že nastoupí znovu do vyššího ročníku střední školy) měla být dána možnost znovu se pokusit maturitní zkoušku vykonat v řádném a dvou opravných termínech.

Školský zákon sice neumožňuje žákům opakovat ročník, který úspěšně ukončili (§ 66 odst. 7 zákona č. 561/2004 Sb. – opakování ročníku je možné pouze u žáků, kteří na konci druhého pololetí neprospěli nebo nemohli být hodnoceni), o nepřípustné opakování ročníku by se však jednalo pouze v případě, že by se bývalý žák v bezprostředně následujícím školním roce vzdělával znovu ve čtvrtém, již úspěšně ukončeném, ročníku.

Pokud by byla nemožnost opakovat úspěšně ukončený ročník absolutní (tj. žáci by již nikdy nemohli být přijati ke vzdělávání do ročníku, který v minulosti již úspěšně absolvovali), byla by např. vyloučena možnost žáků, kteří přerušili nebo zanechali vzdělávání ve střední škole, znovu zahájit vzdělávání v ročnících, které již kdysi úspěšně ukončili, a toto vzdělávání úspěšně dokončit. Školský zákon nevylučuje možnost získat středoškolské vzdělání na více středních školách, a to i pokud by se jednalo o stejný obor vzdělání. Tuto možnost dle našeho názoru nelze popřít extenzivním výkladem institutu opakování ročníku, dle něhož by např. žáci, kteří úspěšně dokončili druhý ročník gymnázia, již nikdy nemohli být přijati do prvního či druhého ročníku gymnázia.

V případě, že by žák nevyčerpal všechny opravné termíny maturitní zkoušky a po několika letech požádal o přijetí do vyššího ročníku na téže střední škole, vzdal by se tím dle našeho názoru práva vykonat opravnou maturitní zkoušku v dosud nevyčerpaných termínech; po úspěšném ukončení čtvrtého ročníku by tento žák mohl konat maturitní zkoušku v řádném termínu a nejvýše dvakrát opravnou zkoušku.

S pozdravem

Mgr. Martina Pekárková
vedoucí úseku koordinace

Příspěvek byl publikován v rubrice Škola a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.